Święto biegania wraca do Gdańska
Maraton to prawdziwe święto biegaczy. Ukończenie biegu na królewskim dystansie 42 195 m jest marzeniem wielu osób uprawiających amatorsko bieganie. Po dwóch latach przerwy bieg na tym dystansie w roku 2025 ponownie odbędzie się w Gdańsku. Miasto Gdańsk ma wyjątkowe karty w swojej historii. To tutaj 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa, to tutaj powstały pierwsze w Polsce niezależnie, samorządne związki zawodowe. To wreszcie w Gdańsku zapoczątkowane zostały przemiany społeczne, które dały impuls innym społeczeństwom Europy, a te obaliły berliński mur czy przywróciły niepodległość republikom bałtyckim – Litwie, Łotwie i Estonii. Dlatego siódma edycja gdańskiego maratonu odbędzie się pod hasłem „Biegnij w mieście wolności!”
Sztafeta,
czyli w drużynie siła!
Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie pokonać trasę maratonu to sztafeta maratońska jest idealnym rozwiązaniem dla Ciebie! Zaproś do swojej sztafety trzy osoby, stwórzcie zespół który razem pokona 42 195 metrów i będzie się cieszył z wyniku na mecie. Kogo zaprosisz do swojej sztafety to wyłącznie Twoja decyzja! Może to być przyjaciel, koleżanka lub kolega, członek rodziny lub znajomy z pracy. Ważne, abyście dobrze się bawili i razem pokonali trasę. Każdy członek sztafety pracuje na wynik całego zespołu i dokłada swoją część do sukcesu zespołu.
Jak zorganizowana jest sztafeta maratońska?
Sztafeta maratońska składa się z 4 osób, każda z osób pokonuje jedną zmianę (część trasy). Warunkiem udziału w sztafecie jest ukończenie 16 lat w dniu 6 kwietnia 2025 roku. Uczestnik pierwszej zmiany otrzymuje pałeczkę sztafetową z chipem, którą przekazuje kolejnym uczestnikom w punktach zmiany sztafetowej. Uczestnicy biegnący na 2, 3 i 4 zmianie w sztafecie udają się specjalnymi autobusami organizatora na punkty zmian sztafet, gdzie oczekują na dobiegnięcie członka swojej sztafety z poprzedniej zmiany. W strefie zmiany sztafety następuje przekazanie pałeczki sztafetowej i po otrzymaniu pałeczki uczestnik rusza na trasę swojej zmiany.
Po dobiegnięciu do strefy zmian i przekazaniu pałeczki, uczestnik sztafety autobusem podstawionym przez organizatora udaje się metę, gdzie oczekuje na swoją sztafetę.
Sztafeta może wbiec na metę razem o ile wszyscy uczestnicy zdążą dojechać do mety autobusami organizatora. Organizator nie gwarantuje dowiezienia wszystkich uczestników na czas do mety.
Na mecie każda sztafeta otrzyma 4 medale, które są wręczane w momencie zwrotu pałeczki sztafetowej.
Klasyfikacje sztafet
Każda sztafeta może być sklasyfikowana wyłącznie w jednej kategorii. Podczas rejestracji uczestnicy wybierają kategorię w jakiej ma być klasyfikowana ich sztafeta. Do wyboru są następujące kategorie:
- sztafeta żeńska – składająca się z 4 kobiet
- sztafeta męska – składająca się z 4 mężczyzn
- sztafeta mieszana – w której co najmniej jedna osoba jest innej płci niż pozostałe
- sztafeta firmowa – dla sztafet zgłaszanych przez firmy (dowolny skład osobowy)